Obchodné podmienky vzory: Áno alebo nie?

Ak prevádzkujete online obchod alebo predávate produkty online, potom sú obchodné podmienky vašich webových stránok základným dokumentom. Stanovujú obchodné podmienky vášho predaja a to, s čím vaši zákazníci súhlasia, keď sa zapoja do vášho internetového obchodu. Ich návrh však môže byť náročný, ak si nie ste istí, čo by ste mali zahrnúť. Preto môže byť lákavé skopírovať vaše obchodné podmienky ako vzor z inej webovej stránky. Na začiatku to môže byť pohodlné a ušetrí vám to čas, ale postupom času pravdepodobne narazíte na problémy napríklad aj so SOI. Tento článok poskytne šesť dôvodov, prečo nekopírovať obchodné podmienky vašej webovej lokality z inej webovej lokality ako vzor.

1. Riskujete právnu zodpovednosť

Autorské právo je právo duševného vlastníctva, ktoré sa vzťahuje na akékoľvek pôvodné diela vrátane právnych dokumentov. Akýkoľvek obsah z iných webových stránok bude tiež spadať pod tento zákon tiež. Ak teda použijete obchodné podmienky iných webových stránok bez ich súhlasu, môžete porušovať ich autorské práva. To vám otvára potenciálne právne kroky, ktoré by boli pre vaše podnikanie nákladné. To je obzvlášť na škodu, ak práve začínate.
Webové stránky budú mať pravdepodobne vo svojich obchodných podmienkach výslovné klauzuly popisujúce tiež ich ochranu duševného vlastníctva. Ak zistia, že ste použili ich text bez povolenia, môžu podať žalobu proti vašej firme za porušenie ich práv duševného vlastníctva.

2. Nie sú relevantné pre vaše podnikanie

Ak skopírujete obchodné podmienky inej webovej lokality, nepokrývate jedinečné činnosti vášho podnikania. Aj keď skopírujete obchodné podmienky firmy, ktorá predáva podobné produkty, môže dať svojim zákazníkom určité zmluvné práva, ktoré si neželáte. Iný podnik môže napríklad ponúkať bezplatné doručenie, pretože platí prepravné náklady, ktoré uvádza vo svojich obchodných podmienkach. Ak si skopírujete ich podmienky a túto skutočnosť si nevšimnete, môže sa stať, že budete musieť pokryť viac nákladov, ako bolo zamýšľané. Čiže vaša strata. Keď zahrniete tieto druhy podmienok a nemienite ich dodržiavať, zavádzate svojich zákazníkov, čo je nezákonné a môže to rovno riešiť Slovenská Obchodná Inšpekcia.

3. Nesplníte svoje zákonné povinnosti

Ak sa rozhodnete skopírovať a prilepiť obchodné podmienky inej webovej stránky, autori ich mohli navrhnúť aj pre právny systém inej krajiny – iné platí v USA a iné na SK. Preto, ak použijete rovnaký dokument, nebudete mať klauzuly pokrývajúce vašu zodpovednosť podľa slovenského práva.

4. Môžu byť príliš mätúce

Dobrý dokument a nie vzor obchodných podmienok je: transparentný, aktuálny, ľahko čitateľný, presný a s jednoduchým jazykom. Vaši zákazníci si tak budú plne vedomí toho, s čím súhlasia, keď s vami uzatvoria zmluvu. Obchodné podmienky niektorých webových stránok však tento štandard nespĺňajú. Namiesto toho sú plné mätúceho právneho jazyka, ktorý sa zdá byť legitímny, ale v skutočnosti vôbec nemusí byť. Ak teda skopírujete obchodné podmienky, ako sú tieto, nielenže pomýlite svojich zákazníkov, ale môžete tiež porušiť zákon tým, že ich uvediete do omylu.

5. Nie sú dostatočne komplexné

Naopak, môžete naraziť aj na opačný problém, kedy vami obchodné podmienky typu VZOR nepokrývajú všetko, čo požadujete. Možno potom zistíte, že musíte dopísať ďalšie klauzuly, čo môže byť ťažké, ak si nie ste istí, čo musíte zahrnúť, aby ste ochránili svoje podnikanie. Obchodné podmienky inej webovej lokality nevysvetľujú vaše produkty ani vaše obchodné procesy a zásady. Musíte ich definovať sami a skopírovaný dokument nebude na túto úlohu dostatočný.

6. Stratíte dôveru zákazníkov

Ak sa zákazník obráti na vaše vzorové obchodné podmienky a jasne vidí, že nejdete podľa ich pravidiel, pravdepodobne nebude chcieť spolupracovať s vašou firmou. Je to neprofesionálne a ukazuje to, že pri uzatváraní zmlúv so zákazníkmi neberiete vážne svoje zákonné povinnosti. Preto výslovne odporúčame obchodné podmienky na mieru.

Zdieľať tento článok:

Vyskúšajte náš bezplatný audit GDPR.

Meno alebo ID subjektu

Získajte osobnú konzultáciu.

Postaráme sa o vaše GDPR profesionálne a bez komplikácii.

Konzultácia
0919 888 880

Podobné články