webpomoc big
webpomoc big

Počuli ste o Anti Money Laundering?

25 augusta, 2015

peniaze

Pranie špinavých peňazí sa týka súboru postupov, zákonov a nariadení, ktorých cieľom je zastaviť prax generovania príjmov prostredníctvom nezákonných činností. Aj keď zákony proti praniu špinavých peňazí pokrývajú relatívne obmedzený počet transakcií a zločinecké správanie, ich dôsledky sú ďalekosiahle.

  • Pravidlá AML napríklad vyžadujú, aby inštitúcie vydávali úver alebo umožnili zákazníkom otvoriť účty na vykonanie postupov náležitej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že neprispievajú k praniu špinavých peňazí.
  • Zákony a nariadenia týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí sú zamerané na činnosti, ktoré zahŕňajú manipuláciu s trhom, obchodovanie s nelegálnymi tovarmi, korupciu verejných prostriedkov a daňové úniky a činnosti zamerané na skrytie týchto činov.

Zločinci musia „vyčistiť“ peniaze získané nelegálne prostredníctvom takých opatrení, ako je obchodovanie s drogami. Za týmto účelom pranie špinavých peňazí prechádza cez sériu krokov, aby sa zdalo, že ich zločinec získal legálne.

Jedným z najbežnejších spôsobov prania špinavých peňazí je ich spustenie prostredníctvom legitímneho podnikania založeného na hotovosti vo vlastníctve zločineckej organizácie. Zlodeji peňazí môžu vkladať hotovosť v menších prírastkoch alebo kúpia iné hotovostné nástroje.

  • Je na finančných inštitúciách, ktoré vydávajú úver alebo umožňujú zákazníkom otvoriť účty na prešetrenie zákazníkov, aby sa uistili, že sa nezúčastňujú na praní špinavých peňazí. Musia overiť, odkiaľ pochádzajú veľké sumy peňazí, sledovať podozrivé aktivity.
  • Okrem dodržiavania zákonov v boji proti praniu špinavých peňazí musia finančné inštitúcie zabezpečiť, aby klienti o týchto zákonoch vedeli a usmerňovali ľudí bez predchádzajúcich aktívnych vládnych nariadení.
  • Pravidlá a predpisy v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí (AML) stanovili medzinárodné normy boja proti praniu špinavých peňazí.

Keďže peniaze sú obmedzené zdroje, peniaze získané nelegálne a bez regulácie zabraňujú vnikaniu kapitálu do socioekonomicky produktívneho priemyslu. Nerovnováha v peňažnom toku tiež nevyhnutne vedie k ďalšej tlači peňazí, čo poškodzuje kúpnu silu meny krajiny. Ak nie je kontrolovaná, môže táto inflácia ochromiť a narušiť hospodárstvo.

Pripojte sa k odberu noviniek.

Na email vám pošleme ešte potvrdzovací link.

Ďakujem vám za vašu správu. Bolo odoslané.
Pri pokuse o odoslanie správy sa vyskytla chyba. Skúste neskôr prosím.

Podobné články

Získajte osobnú konzultáciu.

Zavolajte nám +421-919-888-880

Vyžiadať ponuku

 

Nezáväzná cenová kalkulácia zadarmo