Naozaj potrebuje moja web stránka Všeobecné obchodné podmienky?

Práve vytvárate krásnu webovú stránku pre svoju firmu, keď vás vývojár požiada o text pre: Všeobecné obchodné podmienky.

Strávili ste týždne zdokonaľovaním na vstupnej stránke, vášho webu. Taký nudný projekt vám doteraz ani len nenapadol.

Nie je to iba len legálna blbosť v spodnej časti webových stránok? Číta to vôbec niekto? Ste len malá firma, naozaj potrebujete pre svoj web vytvoriť stránku: Všeobecné obchodné podmienky?

To je skvelá otázka. Krátka odpoveď: Áno. Kontroluje sa to Slovenskou Obchodnou Inšpekciou. Ak chcete získať podrobnú odpoveď, pokračujte v čítaní.

Prehľad všeobecných obchodných podmienok

Nepopierateľne najhlúpejšia stránka na vašom webe, stránka Všeobecné obchodné podmienky, stanovuje pravidlá používania vášho webu.

(POZNÁMKA: Ak zhromažďujete aj osobné údaje používateľov, zo zákona sa od vás vyžaduje, aby ste mali formálne extra aj zásady ochrany osobných údajov – aj keď nemáte stránku Všeobecné obchodné podmienky.)

Všeobecné obchodné podmienky nemusia byť vždy vyžadované zákonom, ale stále je rozumné ich zahrnúť aj keď robíte napríklad B2B.

Tieto stránky môžu obmedziť vašu zodpovednosť v prípade, že by sa váš zákazník obrátil na súd, ako aj chrániť vaše práva na obsah na vašej webovej lokalite.

Ak budete niekedy čeliť právnej bitke, súd sa prizrie aj na podmienky vášho webu, aby určil podmienky medzi vami a zákazníkom. Pri vytváraní tejto stránky k nej budete chcieť pristupovať s cieľom, aby obstála na súde.

Niektoré základné prvky obchodných podmienok

Špecifický obsah zahrnutý v obchodných podmienkach bude jedinečný pre vašu firmu a typ webu (napr. eshop). Napriek vášmu odvetviu však nájdete aj spoločné témy.

Poďme teda diskutovať o niektorých základných prvkoch, ktoré budete musieť zahrnúť.

1. OBMEDZENIE ZODPOVEDNOSTI

Budete potrebovať základné vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti za chyby vo vašom webovom obsahu, ktoré prídu zvonku. Vo všeobecnosti je to klauzula, ktorá hovorí, že nemôžete niesť zodpovednosť za žiadne chyby v obsahu napríklad v komentároch.

Pre webové stránky, ktoré umožňujú návštevníkom uverejňovať obsah na vašej webovej lokalite, potrebujete jazyk, ktorý obmedzuje vašu zodpovednosť za urážlivé príspevky. Pridajte vylúčenie zodpovednosti, že nepodporujete používateľov a nenesiete zodpovednosť za vyhlásenia tretích strán.

2. AUTORSKÉ PRÁVA

Bez ohľadu na to, čo robí vaša webová lokalita, vždy by ste mali zahrnúť upozornenie o autorských právach a ochrannej známke, aby ste chránili svoje práva duševného vlastníctva. Napríklad © 2021 vašastránka.sk

3. ZÁSADY OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV

Ak od svojich zákazníkov zhromažďujete akékoľvek informácie (ako sú e-mailové adresy alebo informácie o kreditných kartách), musíte zverejniť zásady ochrany osobných údajov. Toto načrtáva, ako sa osobné informácie použijú alebo nevyužijú.

4. NASTAVIŤ PRÁVNY RÁMEC

Vo vašich obchodných podmienkach by sa tiež malo uvádzať, odkiaľ vaša webová lokalita funguje: Adresa

Napríklad „Tieto všeobecné obchodné podmienky sa riadia zákonmi Slovenska.“

Spôsoby, ako vytvoriť zmluvné podmienky

Môžete to skúsiť aj svojpomocne aj keď sa to môže zdať trochu ohromujúce, vytvorenie tejto stránky je celkom jednoduché. Existujú tri bežné spôsoby vytvárania podmienok. Niektoré možnosti sú lepšie ako iné ale:

1. NIKDY NEKOPÍRUJTE INÉ STRÁNKY

Myšlienkou tohto riešenia je, že každá spoločnosť má stránku so všeobecnými obchodnými podmienkami a zdá sa, že ju nikto nikdy nečítal. Tak prečo jednoducho nepozdvihnúť formuláciu od niekoho, kto vyzerá, že vie, čo robí? Len to nerobte. Akokoľvek to môže byť lákavé, nie je to dobrý nápad. Pre začiatok, prevzatie obsahu, je porušením autorských práv. Ešte dôležitejšie je, že ak ste skopírovali svoje Podmienky z inej stránky, možno sa na ne nebudete môcť spoľahnúť pri ochrane svojej firmy na súde. Aj keď nemôžete kopírovať stránky iných, je rozumné pozrieť sa na príklady firiem podobných tej vašej. To vám dá predstavu o tom, čo musíte zahrnúť do svojho vlastného.

2. POUŽÍVAJTE RADŠEJ GENERÁTOR OBCHODNÝCH PODMIENOK KEĎ TAK

Existuje množstvo webových stránok, ktoré vám vygenerujú všeobecné obchodné podmienky. Neexistuje teda žiadne skutočné ospravedlnenie pre kopírovanie z inej stránky. Stačí zadať do Googlu „Generátor obchodných podmienok“ a uvidíte nespočetné množstvo možností, z ktorých si môžete vybrať. Samozrejme musíte sa riadiť Slovenskou legislatívou.

Tieto stránky pre vás zostavia základné naozaj len všeobecné obchodné podmienky a v mnohých prípadoch to bude aj úplne vhodná možnosť – najmä ak v skutočnosti vykonávate jednoduchú obchodnú činnosť zo svojho webu.

3. DAJTE TO SPRAVIŤ PROFESIONÁLOM NA MIERU

Napríklad aj u nás: Obchodné podmienky na mieru

Zdieľať tento článok:

Vyskúšajte náš bezplatný audit GDPR.

Meno alebo ID subjektu

Získajte osobnú konzultáciu.

Postaráme sa o vaše GDPR profesionálne a bez komplikácii.